Časté dotazy
- Jsou stomické pomůcky hrazeny zdravotní pojišťovnou?
- Jaké jsou platné limity?
- Co mohu dělat, pokud potřebuji větší množství stomických pomůcek, než stanovuje měsíční limit?
- Nedrží mi podložky. Střevní obsah díky tomu podtéká ven. Co mám dělat?
- V místě stomie se vytvořila břišní kýla a pomůcky díky tomu špatně drží.
- Bude možné, abych chodil i nadále do práce?
- Kdy budu znovu zcela v pořádku?
- Mohu jako stomik chodit do společnosti?
- Jak to bude se sportem a s mými koníčky?
- A co alkohol, je možné jej pít jako předtím?
- Je možné se se stomií koupat, sprchovat či chodit plavat?
- Jak nejlépe se připravit na návrat domů z nemocnice?
- Jaké komplikace mohou po návratu nastat?
- Kolik stojí stomické krytky?
- Jak se hradí příslušenství?
-
Jsou stomické pomůcky hrazeny zdravotní pojišťovnou?
Všechny běžné stomické pomůcky jsou v ČR plně hrazeny VZP i jinými zdravotními pojišťovnami. Samozřejmě jsou zde určité množstevní limity, na které se musíte informovat u své pojišťovny či u lékaře.
-
Jaké jsou platné limity?
Mesíční limity Dvoudílné systémy Jednodílné systémy Podložky Sáčky Kolostomické (uzavřené) 10 ks 60 ks 60 ks Ileostomické (výpustné) 15 ks 30 ks 30 ks Urostomické 15 ks 30 ks 30 ks -
Co mohu dělat, pokud potřebuji větší množství stomických pomůcek, než stanovuje měsíční limit?
Zajděte za svým lékařem. Ten může v takovémto případě požádat revizního lékaře vaší zdravotní pojišťovny, aby schválil předpis na větší množství stomických pomůcek. Nicméně počítejte s tím, záleží pouze na zvážení revizního lékaře, zda toto navýšení odsouhlasí či nikoliv.
-
Nedrží mi podložky. Střevní obsah díky tomu podtéká ven. Co mám dělat?
Důvodů, proč podložka nedrží dobře, může být celá řada a je potřeba vždy individuálně posoudit situaci. Je vhodné proto konzultovat řešení s lékařem či specializovanou stomasestrou. Mezi nejčastější příčiny patří:
- Nevhodný výběr podložky. Kupříkladu na vpadlé stomie není obvykle vhodné používat klasické podložky. Doporučujeme zvolit např. konvexní tvarovatelnou podložku, která je pro tyto stomie přímo určena.
- Nesprávné používání pomůcky nebo nesprávné ošetřování pokožky. Může jít třeba o používání ředidel na odstraňování podložky nebo promazávání pokožky mastným krémem před nasazením podložky.
- Nepoužívání příslušenství nebo jeho nesprávné použití. Každý produkt z oblasti příslušenství pro ošetřování stomií má svoji specifickou funkci. V případě, že je správně používán, slouží k lepší manipulaci s pomůckami. V opačném případě ale může situaci zkomplikovat. Třeba vyplňovací pasta sloužící k ochraně pokožky je mastná. Z toho důvodu se nesmí nanášet na pokožku před nanesením podložky, protože v takovém případě by podložka nepřilnula.
-
V místě stomie se vytvořila břišní kýla a pomůcky díky tomu špatně drží.
V případě, že jste už tuto problematiku konzultovali se svým lékařem a dozvěděli jste se, že není možné kýlu operativně odstranit, je vhodné používat speciální kýlní pás. Ten je k dostání ve zdravotnických potřebách. U kýlního pásu pro stomiky je již pamatováno na použití stomických pomůcek. Můžete díky tomu v libovolném místě v pásu vystřihnout otvor, kudy protáhnete sáček.
-
Bude možné, abych chodil i nadále do práce?
Celá řada stomiků se po rekonvalescenci běžně vrací do svého zaměstnání. Pokud však jejich práce vyžaduje zvýšenou fyzickou námahu, jako je třeba zvedání a přenášení těžších předmětů, bude pravděpodobně nutné přejít na lehčí práci. S určitými omezeními je samozřejmě potřeba počítat.
-
Kdy budu znovu zcela v pořádku?
Délka rekonvalescence je ve většině případů velmi individuální. Závisí na řadě faktorů, nejvíce pak na druhu onemocnění a na průběhu operace. I v případě, že všechno nepůjde hladce, buďte trpěliví. Během doby by mělo dojít k postupnému zlepšení.
-
Mohu jako stomik chodit do společnosti?
Dnešní moderní pomůcky jsou bezpečné a diskrétní, takže můžete být bez obav. Vše je jen o vaší sebedůvěře a není důvod, proč by stomik nemohl jít opět brzy na návštěvu, do divadla, do restaurace nebo třeba tancovat.
-
Jak to bude se sportem a s mými koníčky?
Předem je potřeba si uvědomit, že stomie jako taková není nemoc. Vše, co platilo před operací, bude samozřejmě platit i po operaci. Stomik může bez větších obtíží jezdit na kole nebo na koni, plavat, hrát golf, lyžovat, věnovat se zahrádce a spoustě dalších zálib. Při dobré fyzické kondici je možné provozovat i některé náročnější sporty. Jen takové činnosti, které více namáhají břišní svaly, budou muset být omezeny. Pokud máte pochybnosti, rozhodně se poraďte se svým lékařem.
-
A co alkohol, je možné jej pít jako předtím?
V tomto případě doporučujeme v prvé řadě konzultaci s lékařem. Je nutné si uvědomit, že nejde jen o stomii, ale i o základní onemocnění nebo pokračující léčbu. A pro ni mohou platit jasná pravidla. U samotné stomie samozřejmě jedna či dvě skleničky nemohou uškodit. Ale počítejte s tím, že například větší množství piva může snadno způsobit průjem, šumivé nápoje mohou způsobit plynatost atd.
-
Je možné se se stomií koupat, sprchovat či chodit plavat?
Samozřejmě že ano. Není žádný důvod vyhýbat se vodě jen kvůli stomii. Při koupání nebo sprchování se používá sáček zcela normálně. V případě, že používáte sáčky s filtrem, nezapomeňte filtr na sáčku přelepit samolepkou, které jsou součástí balení. V opačném případě by se filtr vlhkem znehodnotil.
Případně je možné sáček před sprchováním sejmout a osprchovat i stomii. Odstraní se tím zbytky stolice, které mohou ulpět na přírubovém kroužku. Co se týká plavání, můžete si nechat svůj sáček jako obvykle nebo můžete použít minisáček či krytku. Můžete se dokonce i potápět.
-
Kolik stojí stomické krytky?
30 ks/mesíc – maximálně 3 100,- Kč/měsíc. Poukaz podléhá schválení revizního lékaře.
-
Jak se hradí příslušenství?
Prostředky stomické – vyplňovací a vyrovnávací 100% úhrada.
Prostředky stomické – čistící 100% úhrada, maximálně 350,- Kč / měsíc.
Prostředky stomické – ochranné 100% úhrada, maximálně 1000,- Kč / měsíc.
Prostředky zahušťovací – 100% úhrada, 360,- Kč / měsíc, 30 ks / měsíc.
Odstraňovače stomické podložky 100% úhrada, maximálně 600,- Kč / 2 měsíce.
Prostředky stomické – deodorační 100% úhrada, maximálně 350,- Kč / měsíc.
Poukaz podléhá schválení revizního lékaře
Podpora břišní pro stomiky maximálně 2 ks za rok, maximálně 600,- Kč za 2 ks.
Poukaz podléhá schválení revizního lékaře